AB ülkelerinde düşük gelirliler evlerini ısıtamıyor


AB üyesi ülkelerde çalışan 2.7 milyon işçinin evlerinde, düşük çalışma ücretleri nedeniyle ısıta sorunu yaşanıyor.


AB ülkelerinde düşük gelirliler evlerini ısıtamıyor

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Avrupa genelinde artan enerji fiyatlarının işçilere etkilerine ilişkin yaptığı çalışmayı yayınladı.

2.7 MİLYON KİŞİ EVİNİ ISITAMIYOR

Çalışmada, düşük ücretler nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2.7 milyon kişinin çalışmasına rağmen maddi durumunun evini ısıtmaya yetmediği belirtildi.

Bu durumun özellikle son 10 yılda AB üyesi Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Litvanya, Slovakya, İspanya, İtalya, İrlanda, Hollanda, Lüksemburg ve Estonya’da daha da kötüleştiğine işaret edilen çalışmada, Avrupa genelinde yükselen elektrik fiyatlarının daha fazla sayıda çalışanı enerji yoksulluğuna sürüklediği kaydedildi.

ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

Çalışmada, ısınmaya gücü yetmeyen çalışan yoksul oranının GKRY’de yüzde 45,6, Bulgaristan’da yüzde 42,8, Litvanya’da yüzde 34,5, Portekiz’de yüzde 30,6, Yunanistan’da yüzde 28,7, İtalya’da yüzde 26,1, Hırvatistan’da yüzde 16,5, İspanya’da yüzde 15,7, Romanya’da yüzde 15,1 ve Fransa’da yüzde 13,3 olduğu bildirildi.

“ACİL ŞEKİLDE HAREKETE GEÇİLMELİ”

Enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle acil biçimde ücretler konusunda da harekete geçilmesi gerektiği belirtilen çalışmada, Avrupa genelinde toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçi sayısını artırmak için kapsamlı değişiklikler yapılmasının önemi vurgulandı.

“BU KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM”

ETUC Genel Sekreteri Esther Lynch, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Avrupa’da milyonlarca düşük ücretli işçi, tam zamanlı çalışmasına rağmen evini ısıtmak, ailesini beslemek veya kirasını ödemek arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Bu, kabul edilemez bir durum ve asgari ücretin mantığına aykırı.” ifadelerini kullandı.

AB ülkelerinde düşük gelirliler evlerini ısıtamıyor #1

Related Posts

Bir cevap yazın

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now